До найбільших святинь будь-якого народу належить національний гімн – найвищий вияв його волелюбних прагнень, духовно-патріотичних устремлінь. Слова і музика гімну змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах. Адже мить, коли звучить Державний Гімн, - це момент національного єднання.
Перша музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Тоді роль державного гімну – в сьогоднішньому розумінні – виконували бойові заклики та пісні, які створювали патріотичний настрій перед битвами. У період козацької доби особливо популярною була пісня "Нумо, хлопці, до зброї": Пізніше поширилися патріотичні пісні, такі як "Пісня про Байду", "Ой, на горі, там женці жнуть", "Засвіт встали козаченьки".
Втративши свою державність, Україна кілька століть не мала і свого національного гімну. Своєрідним гімном виступав і "Заповіт" Шевченка та "Вічний революціонер" Франка, "Боже, великий, єдиний, нам Україну храни" Косинського. Однак, їм не випала така велична і трагічна доля, як "Ще не вмерла Україна".
На початку 60-х років ХІХ ст. у середовищі патріотичної київської "Старої громади виник задум створити високопатріотичний вірш, який надихав би українців на боротьбу за волю, став національним гімном.
Реалізувати цей задум вдалося відомому українському поетові, етнографу, фольклористу, Павлу Чубинському.
Не менш важливу роль зіграла й музика, написана композитором і диригентом, Михайлом Вербицьким.
Музичне оформлення ввібрало в себе характерні риси українських пісень, має яскраво виражене похідно-маршове звучання. Все це в органічній єдності й створило неперевершений патріотичний пафос, завдяки якому пісня пустила глибоке коріння у свідомості українців.
15 січня 1992 р. Президія Верховної Ради України затвердила музичну редакцію національного гімну України.
В статті 20-й Конституції України зафіксовано: "Державний гімн України – національний гімн на музику М.Вербицького".
6 березня 2003 року Верховна Рада ухвалила Закон "Про Державний гімн України", змінивши перший рядок оригіналу "Ще не вмерла Україна" на "Ще не вмерла України ні слава, ні воля…" Затверджений Гімн України, який діє і нині, – це перший куплет і приспів Павла Чубинського.
Історію та нюанси створення Державного Гімну України опанували учні 9-11 класів на чолі з вчителем мистецтва – Новіковим І.А. та вчителем історії – Шаровою Л.А.
Comments