Ти велична і проста.
Ти стара і вічно нова.
Ти могутня, рідна мово!
Мова – пісня колискова.
Мова – матері уста.
І. Багряний
Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.
21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.
Під час проведення квесту-гри «Подорож у країну Мовознавства» учні 1 класу (класовод Сиротенко С.М.) засвоїли цікаві відомості про рідну мову; з’ясували її необхідність у житті людини; висловили бажання вивчати українську мову, берегти свою національну культуру.
У 2 класі (класовод Левченкова Ю.М.) пройшов конкурс «Знавці української мови». Під час якого було прослухано українські вірші, діти відгадували загадки, казки, мовні шаради, відповідали на запитання, які стосуються української мови.
Учні 4 класу (класовод Міщенко А.І.) також приєдналися до святкування. Переглянули презентацію, розгадали кросворд, відгадали загадки-жарти та прослухали сучасні українські пісні.
Князєва Н.М. підготувала для учнів 5 класу цікавий квест «Пес Патрон та його друзі, на захисті української мови», а для учнів 6 класу – «Мовознавчу піцерію від Дзідзьо».
У 7 класі вчитель української мови Шаповалова В.О. провела урок присвячений Дню рідної мови! На уроці обговорили історію мови, пограли в гру «Мова-це серце народу» та здійснили подорож «Океаном рідної мови».
Учні 8-9 класів (учитель Лещенко О.І.) долучилися до вікторини, присвяченої Дню рідної мови: знаємо прислів'я та приказки, вміємо добирати фразеологізми, оперуємо художніми засобами, складаємо сенкан, виразно читаємо твори української літератури, віримо у перемогу ЗСУ, а наша перемога - це спілкування українською мовою.
Під час виховної години «Міжнародний день мови» Колесник Н.В. розповіла учням історію виникнення свята , діти обмінялися цікавими фактами про мову.
Учні 11 класу на чолі з вчителем Маліковою К.О. провели урок-дискусію з елементами вікторини «Мова – це важливо», обговорили значущість рідної мови для утвердження національної свідомості, згадали відомих письменників-земляків, які словом боролися за її красу та вічність мови, створили хмару слів, перевірили комунікаційні навички.
Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.
コメント