Щороку 6 жовтня на планеті Земля відзначається свято, що має велике екологічне значення – Всесвітній день охорони місць проживання (Всесвітній день охорони оселищ, World Habitat Day).
Свято було затверджене Бернською конвенцією, яку прийняли в 1979 році з ініціативи Ради Європи. Рішення про відповідну угоду було прийнято Ради міністрів Ради Європи в 1976 році. Конвенція була відкрита для підписання з 19 вересня 1979 року та набула чинності з 1 січня 1982 року. На поточний момент конвенцію підписали 40 держав, що входять до складу Ради Європи, Європейський Союз та чотири африканські держави (Буркіна-Фасо, Туніс, Марокко та Сенегал). Україна ратифікувала Конвенцію 29 жовтня 1996 року.
Головною метою Конвенції є збереження тих середовищ існування рослин та проживання тварин, де необхідна співдружність та взаємодопомога кількох країн. До змісту документу входять 9 розділів, основним з яких є «Охорона середовищ існування». Підписанням Конвенції сторони домовилися сприяти формуванню національної політики з метою збереження природних місць проживання та вживати дієвих заходів у боротьбі із забрудненням навколишнього середовища. Спостереженням за виконанням домовленостей займається спеціально створений комітет, до якого входять представники країн-учасниць. В рамках комітету створюються експертні групи, вивчаються питання щодо збереження місць існування, вносяться поради щодо підвищення ефективності дії Конвенції.
В 1998 році під егідою Бернської конвенції було створено «Смарагдову мережу» територій, що мають особливе природоохоронне значення. Це території країн, що ратифікували Конвенцію, але не входять до складу ЄС. В рамках цієї програми здійснюється контроль за станом видів флори та фауни, що перебувають під загрозою зникнення та надається підтримка в законодавчій та науковій сферах.
Мета міжнародного дня охорони оселищ – нагадати людству про необхідність захищати місця існування флори та фауни. Люди мають пам’ятати, що вони є частиною природи, оскільки живуть та розвиваються за її законами. Неможливо століттями порушувати довкілля, знищуючи умови проживання диких тварин. Вирубка лісів, розорювання степів, створення водосховищ, осушення боліт – все це призводить до зникнення багатьох видів тварин та рослин.
Всесвітній день охорони місць проживання закликає кожну людину будувати своє життя таким чином, щоб зберегти та передати у спадок майбутнім поколінням всі дари рослинного та тваринного світу нашої планети.
Цікаві посилання:
Відео «6 жовтня – Всесвітній день охорони місць проживання»: http://surl.li/dlzam
Онлайн гра-вікторина «Всесвітній день охорони місць проживання»: https://wordwall.net/uk/resource/36776536
Comments