День пам’яті Героїв Крут
- shandrzosh
- 29 січ.
- Читати 2 хв
29 січня в Україні вшановують українських студентів, які ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ у 1918 році.
Наприкінці грудня 1917-го більшовицька влада Радянської Росії розпочала відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Її дратувало проголошення Україною незалежності, тому Москвою було створено окремий "український червоний уряд" у Харкові, який оголосив війну незалежній частині держави.
10 фактів про битву під Крутами
1. На початку січня 1918-го більшовицька Росія оголосила загальний наступ на Україну і до середини місяця захопила майже все Лівобережжя, але головною ціллю був Київ. За таких умов 22 січня Центральна Рада ІV Універсалом проголосила незалежність УНР.
2. 28 січня у Бахмачі дві більшовицькі армії, що наступали з двох фронтів, об’єдналися у чотиритисячне військо під командуванням Михайла Муравйова. У росіян були на озброєнні бронепоїзд та артилерія.
3. Проте вже наступного дня на станції Крути більшовиків зупинили чотири сотні 1-ї Київської юнацької школи імені Богдана Хмельницького та 1-ша сотня Студентського куреня Січових стрільців – загалом понад 500 вояків і 20 старшин. На озброєнні мали гвинтівки, 16 кулеметів і саморобний бронепоїзд – звичайну 76-міліметрову артилерійську гармату, встановлену на залізничній платформі. Головною силою на полі бою були вихованці військових шкіл під командою досвідчених старшин.
4. Проте українці мали вигідніші позиції, тому завдали значних втрат бiльшовицьким вiйськам – близько 300 вбитих.
5. Бій під Крутами тривав понад 5 годин – до самої темряви. Проте під тиском ворога українським бійцям довелося відступити.
6. На шляху відступу вони підривали залізничні колії та мости. Це дозволило стримати наступ більшовиків на чотири дні.
7. На жаль, одна студентська чота з 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулася до Крут, де вони потрапили в полон. Їх катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
8. Під Крутами, за різними оцінками істориків, загинули від 70 до 100 хлопців.
9. Нині відомі прізвища 20 з них: студенти Народного університету – Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського університету святого Володимира – Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андріїв; гімназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гімназії – Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.
10. Подвиг героїв Крут дав змогу укласти мир між урядом УНР та державами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року було підписано Брестський мирний договір, який означав міжнародне визнання незалежності України і став підставою для надання військової допомоги у відбитті російської агресії.


Comments