top of page

Свято Водохреща


Історія та значення свята

Водохреще, яке християни за новим календарем святкують 6 січня, є одним із дванадесятих свят, що завершує цикл Різдвяно-новорічних урочистостей. Це свято присвячене спогаду про хрещення Ісуса Христа у річці Йордан. Саме тоді, за біблійними переказами, відбулося явлення Святої Трійці: голос Бога-Отця проголосив Ісуса своїм Сином, а Святий Дух у вигляді голуба зійшов на Нього.

Як відзначають Водохреще

Свято Водохреща є багатим на традиції, що поєднують церковні обряди, народну культуру та побутові звичаї.

Хрещенський (Богоявленський) Святвечір

Напередодні свята, 5 січня, християни дотримуються суворого посту. Увечері родини збираються за пісною вечерею, яка називається Голодною кутею. Основною стравою є кутя, приготована з вареної пшениці, меду, маку та горіхів. Інші страви, хоча і пісні, можуть варіюватися залежно від регіону та родинних традицій.

Перед початком вечері господар дому здійснював обряд освячення житла. Він кропив кутки хати свяченою водою, принесеною з церкви, і лише після цього всі сідали за стіл. Воду зазвичай набирали у спеціально прикрашені глечики, в які додавали хрестик із воску чи тіста.

Окрім цього, господиня позначала хрестиками чотири стіни дому. Для цього використовували віск, солому або крейду. На Гуцульщині поширеним було прикрашання посудини червоною ниткою, китицями та квітами.

Вечеря починається з молитви, після чого родина запалює свічку і починає трапезу. За традицією, на столі можуть бути вареники, борщ, узвар та інші страви, які символізують достаток і благословення. Цей вечір також присвячений спогадам про померлих родичів, для яких залишають окрему ложку куті.

Після вечері ж родина збиралася для колядування, щедрування та відвідування сусідів і кумів, продовжуючи атмосферу святкових обрядів.

Освячення води

За повір'ями, вода в день Водохрещі й напередодні стає святою. До того ж, не тільки в річках, озерах і морях, а й навіть у водопроводі. Тому віряни (і не тільки) намагаються цього дня скупатися - хто в ополонці, хто вдома в душі. Можна натертися снігом - вірять, що цього дня він також набуває цілющих властивостей.

Традиція передбачає купання в ополонці - вважається, що цей обряд допомагає очиститися від гріхів. Перед купанням слід сповідатися, а занурюючись в ополонку (або у ванну) тричі перехреститися і сказати: "В ім'я Отця, Сина і Святого Духа".

Також напередодні свята і в саме свято освячують воду в церкві. Освячену воду потім зберігають протягом року: її п'ють натщесерце під час хвороби, життєвих випробувань, нею також окроплюють оселю.


 
 
 

Comments


© 2019 «Шандриголівський ліцей». Сайт створено на Wix.com

 

84430, Україна,

Донецька область,

Краматорський район,

с. Шандриголове,

вул. Гутченка, 204

                       Email: zosh-shandr@ukr.net

bottom of page