19 березня народився видатний поет-класик, перекладач, публіцист, громадський діяч, академік АН УРСР Максим Рильський.
- shandrzosh
- 19 бер.
- Читати 3 хв
МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ І ЛІНА КОСТЕНКО. Два великих поети, гордість України. Вони народились в один день – 19 березня. Тільки з різницею в 35 років. Максим Тадейович у 1895 році, Ліна Василівна – у 1930.
Ліна Костенко присвятила Рильському вірш:
Ледь-ледь торкаю слово аквареллю
прив'ялий ранок, тиша, парапет.
З кленового туманного тунелю
виходить Рильський, майже силует.
Різьба по небу - дерево черлене.
Я теж з туману обрисом з'явлюсь.
Він сумно-сумно дивиться на мене,-
хто я така, чого я так дивлюсь.
А я дивлюся... Я хвилююсь трохи...
І розминулись. Тільки силует.
Оце і все. Зустрілись дві епохи.
Дурне дівчатко і старий поет.
Кружляє листя, і не чутно кроків.
Пейзаж, котрому років, років, років.
Ліна Костенко
Цікаві факти про Максима Рильського
✔️Максим Рильський народився у заможній сім’ї відомого етнографа та громадського діяча Тадея Рильського.
✔️На час народження сина – 19 березня 1895 року, батькові було вже 54 роки.
✔️Для батька це був другий шлюб. Його матір Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки, яку читати й писати навчив чоловік.
✔️Батьки назвали сина на честь українського героя — Максима Залізняка (старших синів назвали на честь Богдана Хмельницького та Івана Мазепи).
✔️ Батько вчив Максима читати й писати українською, що було тоді нетиповим явищем, адже у школах викладали тільки російською. Саме батько навчив Максима любити рідну природу та книги.
✔️Коли Максиму було 8 років, помер батько. Матір сама була змушена забезпечувати сім’ю, але попри все, прагнула дати синам найкращу освіту.
☝️Першою книгою, яку прочитав хлопчик, став “Робінзон Крузо” Даніеля Дефо у перекладі Бориса Грінченка.
✔️Рильський почав писати рано, перший вірш було надруковано, коли йому було лише 12 років.
✔️Перша юнацька збірка «На білих островах» вийшла у 1910 році. Йому було лише 15 років. До збірки входило 57 поезій.
✔️Рильський чудово грав на фортепіано. Музики вчив його сам Микола Лисенко, батьків друг, у родині якого він довгий час жив. Максим Тадейович назвав композитора “сонцем української музики” й присвятив йому кілька віршів.
✔️Творчість поета-неокласика викликала гострі напади офіційної критики. Справа в тому, що поет не освітлював у своїх творах політичне життя, він тривалий час відмовлявся оспівувати радянську владу.
✔️Така позиція призвела до арешту Рильського у 1931 році (у його день народження), після чого він майже рік просидів у Лук’янівській тюрмі.
✔️Після звільнення поет із сім’єю дуже бідно жили. В голодний 1933 рік Рильського та його родину від смерті врятував селянин з Романівки. У роки громадянської війни взимку він віз підводою Рильського з валізами в місто. Наївному селянинові здалося, що панський син тікає з грішми та вирішив їх присвоїти, вдарив поета по голові, викинув, як йому тоді здалося, мертвого у замети, а сам з трофеями повернувся додому. Яке ж розчарування чекало селянина, коли у валізах виявилися книги! Муки совісті не давали йому спокою дуже довгий час, і в голодний рік він вирішив викупити свою вину харчами.
✔️Особисте життя Рильського теж було вельми цікавим. Він багато років прожив із старшою на 9 років дружиною Катериною, яку відбив у друга. Коли Максим попросив Катерину вийти за нього заміж, то вона поставила лише одну умову: якщо він всиновить її шестирічного сина Жоржа. Поет погодився. ✔️Одружилися вони 12 липня 1926 року. Катерина була вихованкою Інституту шляхетних дівчат, її зовнішній вигляд та інтелігентність завжди захоплювали, – навіть вдома вона була на підборах. За 4 роки у шлюбі у них народився син Богдан.
✔️Максим Рильський товаришував з Остапом Вишнею та Павлом Тичиною, спілкувався з Олександром Довженком. Після ув’язнення Остап Вишня забрав його до себе в Харків на кілька днів у гості, разом вони часто ходили на полювання.
✔️Полювання було для поета можливістю розслабитися та втекти у ліс від постійного контролю влади.
✔️Друзі називали Рильського «Максимом Золоте Серце», і це було виправдано. Він став опікуном над дітьми свого старшого брата Івана, що залишилися сиротами, й завжди відносився до Павла та Люби як до рідних.
✔️Після Другої світової війни цензура знову взялася за Рильського. Навіть у школах учителі отримали вказівку заставити школярів заклеїти ті сторінки підручників, на яких була надрукована біографія і твори письменника. А його збірки “Вірність” (1946) та “Чаша дружби” (1946) були заборонені.
✔️Письменник залишив після себе понад 40 збірок віршів та сотні перекладів.
✔️Поет був академіком Академії наук УРСР, директором інститу мистецтвознавства, фольклору та етнографії, депутатом Верховної Ради СРСР. У той же час він ніколи не цурався фізичної праці: садив дерева, квіти, вирощував виноград.
✔️Працював Максим Рильський до останнього дня, незважаючи на невиліковну хворобу, рак підшлункової залози, перед хворобою медицина виявилася безсилою.
Помер 24 липня 1964 року та був похований у Києві на Байковому кладовищі.

Comments